Czy da się opracować szablon odzieżowy wyłącznie na podstawie fotografii lub rysunku?

Kreatorzy mody najczęściej tworzą projekt np. sukni na kartce papieru, a później z takiego szkicu powstaje olśniewający strój haute couture. Często i my mamy w głowie wymarzone ubranie, które widzieliśmy na zdjęciu w czasopiśmie i bardzo chcielibyśmy mieć podobne. Jak zatem wygląda taki proces tworzenia odzieży? Czy można zrobić szablon ubrania, dysponując jedynie jego rysunkiem bądź zdjęciem?

Jak najbardziej możliwe jest stworzenie szablonu odzieży na podstawie szkicu czy fotografii. Zajmują się tym specjaliści ze studia konstrukcji oraz prototypu renomowanej pracowni krawieckiej w Poznaniu. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala na zrobienie precyzyjnego szablonu na bazie zdjęcia bądź rysunku. Dlatego też zarówno skomplikowany projekt kreatora mody, jak i nasza wymarzona część garderoby, może powstać właśnie w taki sposób.

Jak przebiega proces opracowywania szablonu ubrania na bazie szkicu czy zdjęcia?

Szablony odzieży wykonuje się na papierze bądź właśnie przy wykorzystaniu zaawansowanego pod względem technologicznym urządzenia CAD. Dzięki zastosowaniu technologii fotodigitalizacji możliwe jest przeniesienie pomysłu projektanta bądź naszego wymarzonego ubrania z kartki papieru do programu komputerowego. Pozwala to zoptymalizować proces tworzenia odzieży, znacznie go przyśpieszyć oraz odwzorować wszystkie, nawet najdrobniejsze detale konkretnej części garderoby. Oczywiście stworzenie szablonu na bazie zdjęcia lub rysunku to dopiero pierwszy krok do powstania całego projektu. Po etapie fotodigitalizacji, czyli stworzenia szablonu w wersji komputerowej, wykonuje się jego stopniowanie, a następnie tworzy się układ wykroju, na podstawie którego powstaje ubranie.

Przeczytaj: Co oznacza pojęcie stopniowania szablonów odzieżowych?