Jak powstaje damska bielizna? Tajniki produkcji

Damska bielizna musi być nie tylko wygodna. Powinna również podkreślać atuty sylwetki, a także być możliwie jak najbardziej wytrzymała. Aby spełnić te kryteria, konieczna jest odpowiednia technika produkcji. Jakie są jej tajniki?

Projektowanie w dziale projektowym

Pierwszym etapem procesu jest tworzenie konceptu. Jaki będzie krój bielizny? Z jakich zostanie stworzona materiałów? Jaka będzie kolorystyka poszczególnych elementów? Co będzie motywem przewodnim całej kolekcji?

To bardzo ważne kroki planowane przez projektantów, którzy w sposób precyzyjny wskazują, jak mają wyglądać poszczególne elementy damskiej bielizny.

Przeniesienie do programu

Koncept jest następnie przenoszony do programu, w którym części damskiej bielizny rozkładane są na czynniki pierwsze. Kluczowa jest tutaj znajomość działu zwanego konstrukcją bielizny, co jest kluczowe zwłaszcza w przypadku biustonoszy składających się z ponad 30 różnych elementów.

Stopniowanie damskiej bielizny

Kolejnym etapem produkcji bielizny damskiej jest stopniowanie poszczególnych części tak, aby odpowiadały różnym rozmiarom. Służą do tego również zaawansowane programy, dzięki którym takie miary ustalane są szybko i precyzyjnie.

Stworzenie dokumentacji technicznej

Dzięki ukończeniu powyższych etapów można przejść do stworzenia dokumentacji technicznej. To w niej zawarte są wszystkie informacje dotyczące każdego, pojedynczego elementu niezbędnego do produkcji bielizny damskiej.

Taka dokumentacja stanowi również podstawę dla późniejszej kontroli jakości, by modele z poszczególnych kolekcji były jednolite i nie różniły się między sobą pod względem wyglądu.

Wykrajanie materiałów

Czas na przejście do działu produkcyjnego, w którym dzięki zaawansowanym maszynom tworzone są wykroje niezbędne do wykonania elementów damskiej bielizny. Niektóre tkaniny, zwłaszcza delikatne takie jak koronka, muszą być mimo to wykrajane ręcznie, co dodatkowo wydłuża proces. Ręczne cięcie gwarantuje jednak odpowiednie obejście się z tkaniną i chroni przed jej zniszczeniem.

Szycie damskiej bielizny

Po wykonaniu wykrojów można przejść do zszywania ze sobą poszczególnych elementów. Zadanie to wymaga ogromnej precyzji tak, aby zachować solidność, a także zgodność z rozmiarami. Konieczne jest więc zatrudnianie doświadczonych szwaczek, które są ważnym zasobem każdej firmy produkującej bieliznę damską.

Jak widać proces powstawania damskiej bielizny jest dość skomplikowany i to pomimo tego, że na wielu etapach twórcom pomagają maszyny oraz komputery. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konstruowaniu bielizny, sprawdź naszą ofertę szkoleniową.

Przeczytaj: Haute couture. Luksusowe oblicze krawiectwa