Jak rozpocząć karierę krawiecką? Porady dla nowicjuszy

Krawiectwo może być uprawiane w ramach pracy zarobkowej, stanowić formę podreperowania domowego budżetu, czy wreszcie być przestrzenią do wyrażania naszej artystycznej inwencji. Od czego jednak powinna zacząć osoba, której marzy się kariera krawiecka?

Krawiectwo – pierwsze kroki

Jeżeli planujemy karierę w krawiectwie, lecz nie mamy pewności, od czego zacząć ani też nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z tą dziedziną – w pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że tego rodzaju aktywność odpowiada naszym upodobaniom i predyspozycjom. Dlatego pod żadnym pozorem nie kupujmy na samym początku maszyny do szycia – zamiast tego zapiszmy się na kurs z podstaw szycia, który pozwoli nam na zapoznanie i oswojenie się z tą dziedziną.

Na kursie dla początkujących nauczymy się wytwarzania prostych elementów garderoby, takich jak torba na zakupy czy fartuszek, przy okazji przyswajając sobie m.in. podstawowe zasady obsługi maszyny do szycia oraz overlocka, a także rodzaje i zastosowanie szwów oraz niezbędną terminologię krawiecką. Nauczymy się też, jak prawidłowo zdejmować miarę do szycia ubrań na wymiar, a także jak wszyć w ubranie zamek błyskawiczny, wykończyć brzegi czy wszyć pasek do spódnicy. Podczas 20 godzin lekcyjnych, na które składa się pełny czas trwania szkolenia, bez trudu poznamy więc swoje możliwości i zdecydujemy, czy krawiectwo to zajęcie dla nas. Co więcej, nawet jeżeli ostatecznie nie przypadnie nam ono do gustu, nie oznacza to, że cały czas spędzony na kursie stanie się bezużyteczny – zdobyte podczas szkolenia umiejętności mogą przydać się nam w codziennym życiu, np. w sytuacji, gdy konieczne okaże się naprawienie rozdartego ubrania lub przerobienie ulubionej bluzki czy sukienki, która przestała na nas pasować.

Dodatkową zaletą zapisania się na kurs podstaw szycia jest fakt, że w jego cenę wliczone jest zarówno udostępnienie maszyny do szycia, jak i dostarczenie wszystkich koniecznych materiałów szkoleniowych. Podczas zajęć możemy jednak korzystać również z przyniesionych przez siebie tkanin – np. w celu uszycia określonego elementu odzieży.

Przeczytaj: Szycie jako pomysł na weekend – nie tylko dla domatorów!