Stopniowanie odzieży. Jak zmienić rozmiar wykroju?

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonywanie różnego rodzaju poprawek krawieckich. Wymaga to jednak zgromadzenia pewnej wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności. Jednym z ważniejszych tematów w tym zakresie jest stopniowanie odzieży. Na czym dokładnie polega i jak zmienić rozmiar wykroju?

Czym jest stopniowanie odzieży?

Stopniowanie odzieży określa się po prostu jako zmianę rozmiaru wykroju. Oznacza to więc, że tworzy się nowy rozmiar konkretnego ubrania. Jest to niezbędne nie tylko podczas przemysłowej produkcji ubrań, ale także w przypadku prostych, domowych poprawek, gdy chcemy uszyć dla siebie doskonale pasujący ciuch, mniejszy lub większy.

Jakie są rodzaje stopniowania?

Wyróżnia się stopniowanie:

Jak wykonać stopniowanie ubrania?

Jak widać w praktyce, stopniowanie to po prostu zwiększanie lub zmniejszanie ubrań, zgodnie z określonymi wymiarami. Można tego nauczyć się podczas kursów stopniowania odzieży damskiej, podczas których wskazuje się, jak wykonać takie zadanie na różnych ubraniach.

W praktyce czynność ta rozpoczyna się od zaznaczenia na ubraniu skrajnych punktów. W przypadku spódnicy, będą to krawędzie przy pasie, na długości oraz w najszerszym puncie obwodu. Następnie wymiary te muszą być powiększane lub pomniejszane, zgodnie z miarami stopniowania i optymalnymi wymiarami dla konkretnych rozmiarów ubrań.

Następnie nowe, zestopniowane punkty, są ze sobą łączone. W ten sposób tworzy się wykrój ubrania większy lub mniejszy od bazowego. Matematycznym zobrazowaniem dla tego procesu jest nauka o wektorach, czyli przesunięciach, gdy dane punkty przesuwa się o określone wymiary.

Naukę stopniowania odzieży warto gromadzić pod czujnym okiem eksperta. Jeśli interesuje Cię tematyka szycia, taką wiedzę możesz zgromadzić na jednym z oferowanych przez naszą Strefę Sztuki Krawieckiej szkoleń.

Przeczytaj: Czy da się nauczyć szycia w weekendy?