Techniki krawieckie przydatne w codziennym życiu

Często zdarza się, że nasza ulubiona spódnica czy spodnie po kilku latach noszenia wymaga drobnych przeróbek lub np. wymiany popsutego zamka. Innym razem okazuje się, że trudno nam jest rozstać się z ukochanymi dżinsami, które potrzebują załatania. Czy zawsze musimy w takich sytuacjach kupować nowe elementy garderoby lub oddawać odzież do krawcowej? Z pomocą mogą nam przyjść kursy szycia, dzięki którym sami opanujemy podstawowe techniki krawieckie.

Proste techniki „ratowania” odzieży

Naszywanie łat na spodnie to szczególnie przydatna umiejętność, która wykorzystuje szereg prostych technik krawieckich. Możemy ją wykonać na wiele sposobów, z użyciem maszyny do szycia lub bez. Do tego celu potrzebne nam będą gotowe łaty na spodnie lub kawałki materiałów, a także igła i nici. Jeśli przyszywamy łaty ręcznie, najpierw musimy zacerować dziurę, a dopiero potem przyszyć łatę. Najwygodniej będzie nam najpierw przyfastrygować łatę, czyli wstępnie ją przyszyć, korzystając z najprostszego ściegu, tzw. ściegu przed igłą. Następnie przyszywamy łatę docelowym ściegiem, np. łańcuszkowym i odpowiednim kolorem nici oraz usuwamy zbędną już fastrygę. Jeśli mamy maszynę do szycia, możemy przyszyć łaty ściegiem prostym lub też dekoracyjnym – łańcuszkowym lub sznureczkowym. Praca na maszynie, oprócz opanowania ściegów, wymaga od nas także znajomości technik takich, jak np. zmiana kierunku oraz zakończenie szycia, które możemy opanować podczas kursów krawieckich.

Na rynku dostępne są kursy szycia, które mogą składać się z kilku poziomów, w zależności od tego, czego chcemy się nauczyć. Popularne są również szybkie weekendowe kursy. Zazwyczaj zaczynają się od podstaw: jak obchodzić się z igłą i nitką, jak działa maszyna do szycia, jak łączyć ze sobą materiały i jakie szwy są najpopularniejsze. Dzięki tego rodzaju kursom opanujemy także nieco bardziej skomplikowane techniki naprawiania odzieży, jak np. wszywanie zamków, ryglowanie szwów czy naszywanie lamówki.

Przeczytaj: Czy da się opracować szablon odzieżowy wyłącznie na podstawie fotografii lub rysunku?