Co oznacza pojęcie stopniowania szablonów odzieżowych?

Stopniowanie odzieży to bardzo istotny etap w procesie tworzenia ubrań. To umiejętność, która wymaga nauki oraz precyzji, jednak jest niezbędna, gdy chcemy tworzyć odzież na własne potrzeby lub zajmować się tym fachowo. Dlaczego stopniowanie szablonów odzieży jest tak istotne? Co dzięki niemu zyskujemy? Odpowiedź znajduje się w tym artykule.

Stopniowanie odzieży – na czym polega?

Do tworzenia ubrań niezbędny jest szablon odzieży, który można wykonać nawet na podstawie rysunku lub fotografii. Na jego bazie powstaje konkretna część stroju, czyli sukienka, spodnie czy kurtka. Jednak jeden szablon jest niewystarczający, ponieważ przy jego użyciu można stworzyć tylko daną część garderoby w konkretnym rozmiarze. A jak wiadomo, przy większej produkcji odzieży np. do sklepów czy sieciówek, konieczne jest uszycie ubrań we wszystkim możliwych rozmiarach, czyli od XS aż po XXL. Techniką, która pozwala tworzyć odzież dopasowaną do rozmaitych typów i kształtów sylwetek, jest właśnie stopniowanie.

Dzięki temu różne części garderoby – sukienki, bluzki czy spódnice będą dobrze leżały zarówno na osobach wysokich, jak i niskich, szczupłych czy o korpulentnej budowie ciała. Stopniowanie dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy to tak zwane stopniowanie obwodowe. Polega na dostosowywaniu odzieży na szerokość do np. do obwodu talii czy pasa. Drugi typ to tak zwane stopniowanie wzrostowe. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie ubrań, które będą pasowały osobom o zróżnicowanym wzroście. Stopniowanie szablonów odzieży to technika, której trudno nauczyć się samemu. Wymaga to czasu, precyzji, i, co najistotniejsze, fachowej wiedzy, którą przekażą nam profesjonaliści na szkoleniach z zakresu stopniowania odzieży.

Przeczytaj: Stopniowanie odzieży. Jak zmienić rozmiar wykroju?