Haute couture. Luksusowe oblicze krawiectwa

Haute Couture jest działem luksusowego krawiectwa, który zajmuje się szyciem wyjątkowych kreacji. Tu klient decyduje o materiale, kroju i dodatkach. Jeśli chodzi o samą tkaninę, to jest najwyższej jakości, podobnie jak dodatki. Jednym słowem Haute Couture to szyk i elegancja.

Jeśli możemy to krawiectwo do czegokolwiek porównać, to jedynie do pokazów najlepszych kreatorów mody. Odzież wprost z paryskich domów mody. Haute Couture nie jest dziedziną krawiectwa dla każdego zakładu. Tu rządzi sztuka. Klient jest bardzo wymagający, więc nie każda pracownia krawiecka jest w stanie spełnić jego oczekiwania. Wystarczy spojrzeć na kreacje hollywoodzkich gwiazd i już mamy obraz luksusu, przepychu i tej wyjątkowości.

Kto kupuje z Haute Couture?

Haute Couture jest w cenie, więc nie jest to luksus dla każdego. Na cenę składa się wiele kwestii, takich jak: materiał, dodatki oraz pracujący sztab ludzi. Pracownicy wykorzystują nie tylko tkaniny przywiezione z różnych krańców świata, ale i koronki, ozdoby, pióra, naturalną skórę itp. W Haute Couture ubierają się najbogatsze kobiety świata, żony miliarderów i największe gwiazdy kina. Czy nikt tak nie potrafi szyć, jak Haute Couture? To pytanie zadaje sobie niemal każdy. Nie do końca o to chodzi. Dom mody stworzony został właśnie dla klientek z wyższych sfer, które chcą się czuć wyjątkowo. Zależy im na tym, żeby spełniano ich kaprysy, za to też słono płacą, ponieważ zwykła koszula kosztuje ponad 10 tys. dolarów, ceny odzieży mogą przyprawić nas o zawrót głowy.

Kto projektuje dla Haute Couture?

Projektantami dla Haute Couture była np. Coco Chanel. Do twórców Haute Couture należą francuskie domy mody jak np. Chanel, Franck Sorbier, Jean Paul Gaultier, Christian Dior, Stéphane Rolland, Maison Margiela oraz zagraniczne firmy: Valentino, Armani Privé, Viktor & Rolf, Atelier Versace oraz Fendi. Jest też kilkanaście innych domów, które projektują dzieła sztuki gościnnie. Nie jest łatwo przystąpić do Haute Couture, ponieważ trzeba spełnić bardzo restrykcyjne wymogi pod względem kolekcji oraz zatrudniania pracowników, jak również posiadać przynajmniej jedno atelier w Paryżu. Warto się zastanowić, czy faktycznie kreacje warte są swojej ceny i wyglądają na ekskluzywne. Może raczej chodzi o klientki, które mogą się poszczycić, że ich kreacje powstawały w Haute Couture.

Czy krawiectwo na miarę dorównuje Haute Couture?

Jeśli przyjrzymy się Strefie Sztuki Krawiectwa w Poznaniu, to mamy nieodparte wrażenie, że tak właśnie jest. Firma zatrudnia wykwalifikowanych konstruktorów odzieży, technologów i krawców, tworzących niebanalne projekty z ogromną fantazją krawiecką. Dzięki wiedzy, z zakresu konstruowania odzieży i szycia, oraz wieloletniemu doświadczeniu, potrafią wyczarować kreacje, których nie powstydziłby się dom mody Haute Couture. Projektują, opracowują szablony odzieży, szyją piękne kreacje i szkolą swoich następców, czyli fachowców równych sobie, bo Strefa Sztuki Krawieckiej to coś więcej niż krawiectwo. Organizuje kursy krawieckie hobbystyczne i profesjonalne, w których każdy może zgłębić tajniki szycia, konstrukcji odzieży i materiałoznawstwa. Czy Strefa Sztuki Krawieckiej stanie się polskim Haute Couture? Całkiem możliwe, ponieważ firma objęła właściwy kierunek.

Przeczytaj: Konstruktorzy odzieży – znacznie więcej niż krawcy