Konstruktorzy odzieży – znacznie więcej niż krawcy

Dawniej, kiedy klient nie miał pomysłu na projekt, to krawiec wymyślał fason i doradzał krój odzieży. Następnie brał miarę, wykrawał przykładowo spodnie, fastrygował i przymierzał czy dobrze leżą na figurze. Dopiero wtedy je szył na maszynie. Niekiedy klient musiał dwukrotnie przymierzyć, żeby krawiec dokonał poprawek. Dziś to się zmieniło, bo projektant wymyśla wzór odzieży, konstruktor przygotowuje rysunek, szkic odzieży na szablon, a krawiec wykrawa go z materiału i szyje na maszynie. Od konstruktora zależy, jak będzie dana rzecz, układała się na sylwetce.

Nowy zawód — konstruktor

Konstruktor odzieży staje się coraz popularniejszym zawodem. Branża mody poszukuje tego typu specjalistów. Odkąd rynek odzieżowy w Polsce zaczął się rozwijać, wzrosło zapotrzebowanie na konstruktorów odzieży. Specjalista w tym zawodzie analizuje otrzymane projekty, szczegółowo sprawdza, gdzie są cięcia i szwy. Przygotowuje siatkę konstrukcyjną ubrania i na papierze lub w komputerze, zgodnie z wymiarami. Musi zrobić to precyzyjnie, co do centymetra. Jeśli się pomyli w wyliczeniach i krawiec źle skroi, to spodnie czy sukienka nie będzie idealnie leżała na figurze.

Praca dla konstruktorów odzieży

Obecnie jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie. Wystarczy tylko sprawdzić oferty pracy. Konstruktorzy odzieży mogą pracować w naprawdę wielu miejscach. Od globalnych polskich i zagranicznych firm po małe przedsiębiorstwa. W tym zawodzie jest możliwość dalszego rozwoju i gwarancja pracy. Konstruktorzy odzieży mogą prowadzić własną działalność i tworzyć autorskie projekty. Chcąc zajmować się tą profesją, muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie. Można ukończyć wyższe studia i zdobyć odpowiednie kwalifikacje lub odpowiedni kurs, jak Strefie Sztuki Krawieckiej.

Kursy dla konstruktorów odzieży

Kursy konstrukcji odzieży w Poznaniu, są dedykowane dla osób, które chcą wejść na mistrzowski poziom sztuki krawieckiej. Konstrukcja to jeden z ważniejszych etapów produkcji odzieży, w którym konstruktor realizuje wizję projektanta, przekładając ją na papier w formie odręcznej siatki konstrukcyjnej z zastosowaniem modelowania płaskiego i przestrzennego lub wykorzystując specjalistyczne programy komputerowe typu CAD, CAD 3D. Precyzja i wyobraźnia przestrzenna to niezbędne atuty konstruktora. Bez względu na stopień zaawansowania na kursie nauczy się samodzielnie tworzyć odręczne szablony, według których skroi, a następnie uszyje własną kolekcję lub rozszerzy swoje horyzonty jako konstruktor odzieży w biznesie modowym. Kursy konstrukcji dzieży prowadzi dyplomowany konstruktor odzieży, technolog i wykładowca. Jego największym osiągnięciem jest praca dla firm światowej sławy takich jak: Burberry Group PLC w Londynie, Triumph International w Niemczech. Wyróżnieniem jest współpraca z greckim projektantem sukni ślubnych i wieczorowych – Demetrios James Elias. Kursy konstrukcji odzieży prowadzone są w trybie tygodniowym i weekendowym. Specjalizacje, które możemy wybrać to:

– Kurs konstrukcji odzieży damskiej „5 w 1”,
– Kurs konstrukcji odzieży męskiej „5 w 1”,
– Kurs konstrukcji i modelowania odzieży damskiej: spódnica + spodnie,
– Kurs konstrukcji i modelowania odzieży damskiej: bluzka + sukienka,
– Kurs konstrukcji i modelowanie odzieży damskiej: żakiet + płaszcz,
– Kurs Konstrukcji i modelowania odzieży męskiej: koszula + spodnie,
– Kurs konstrukcji i modelowania dzieży męskiej: kamizelka + marynarka,
– Kurs konstrukcji i modelowania odzieży męskiej: płaszcz męski + kurtka,
– Kurs konstrukcji i modelowania odzieży dziecięcej w wieku szkolnym.

Warto również zwrócić uwagę na oferowany przez nas kurs konstrukcji bielizny, składający się z kilku mniejszych kursów, zróżnicowanych pod względem stopnia trudności. W naszej ofercie kursów konstrukcji bielizny znajdują się zatem kursy: BRONZE (kurs konstrukcji i modelowania sportowej bielizny damskiej), SILVER (kurs konstrukcji i modelowania bielizny damskiej), GOLD (kurs konstrukcji i modelowania ekskluzywnej bielizny damskiej), PLATINUM (kurs konstrukcji i szycia gorsetu Underbust) oraz PLATINUM (kurs konstrukcji i szycia gorsetu Overbust).

Przeczytaj: Jak zaopatrzyć się w unikalną suknię wieczorową?